خالص سازی سرب

سرب کاربردهای گسترده‌ای در تولیدات صنعتی و شیمیایی دارد و در فاز نخست، به شکل خام و تصفیه نشده تولید می‌شود. سپس خالص سازی و تولید شمش خالص سرب انجام می‌شود. 

تولید شمش از سرب کارگاهی 

منظور از شمش سرب کارگاهی، همان سرب تصفیه نشده است که پس از استخراج از معادن یا فراوری اولیه از انواع قراضه‌های سربی، ضایعات کارگاهی و باتری‌های فرسوده خودرو، به دست می‌آید. سپس در کوره‌های ویژه خالص‌سازی، گداخته و آماده می‌شود تا به شمش خالص سرب تبدیل شود. 

سرب تصفیه نشده یا کارگاهی، گام نخست تولید سرب قابل استفاده در صنایع مختلف است و ویژگی‌های آن عبارت است از:

  • معمولا عناصر مختلف فلزی و غیر فلزی، به شکل ناخالصی در آن وجود دارد

  • قیمت سرب ناخالص و کارگاهی، بسیار پایین‌تر از شمش سرب خالص است

  • ظاهری کدرتر و درخشندگی و جلای فلزی کمتری نسبت به سرب خالص دارد؛ بسته به ناخالصی‌های موجود در آن ممکن است سایه های رنگی مختلفی به خود بگیرد.

  • در اشکال و اندازه های گوناگون و گاهی غیر استاندارد خرید و فروش می‌شود. 

سرب تصفیه نشده (کنسانتره)

کنسانتره سرب تصفیه نشده، محصول اولیه از معادن سرب و روی است. پس از استخراج کانسنگ سرب و جداسازی اولیه ناخالصی، سرباره و آب، کنسانتره سرب به دست می‌آید که برای خالص سازی و تولید شمش سرب خالص از آن استفاده می‌کنیم.

کنسانتره شکلی از ماده است که اکثر اجزای اصلی تشکیل‌دهنده اضافی یا حلال آن را حذف کرده‌اند. معمولاً با گرفتن آب موجود در یک محلول یا سوسپانسیون، کنسانتره به دست می‌آید. به شکل کلی به هر ماده‌ای که دارای ترکیبات غنی و فشرده از یک یا چند نوع ماده یا عنصر باشد، کنسانتره یا یک ماده فشرده شده می‌گویند.  

ما در شرکت امین سلفچگان توانایی خالص سازی انواع کنسانتره سرب را دارا می‌باشیم و می‌توانیم هر دو نوع آن را به شمش خالص تبدیل کنیم:

• کنسانتره سرب اکسیدی pbo
• کنسانتره سرب سولفیدی Pbs

پیمایش به بالا
Scroll to Top